Методична скринька

Конспекти уроків

Математика

3 клас 

УРОК 1. Усна і письмова нумерація чисел першої сотні.                                                   Додавання і віднімання чисел у межах 100 на основі нумерації.

Мета: повторити лічбу, назви, запис і порівняння чисел у межах 100; роз-
глянути випадки додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією чисел,
розв’язання задач на знаходження суми, різницеве порівняння та збіль-
шення на кілька одиниць.
Обладнання: картки чисел, таблиці для усних обчислень, презентація.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вступна бесіда.
— Цього навчального року ми закінчимо вивчати таблицю множен-
ня й ділення, вивчатимемо нумерацію чисел та арифметичні дії в меж-
ах 1000. А ще будемо розв’язувати нові задачі, що мають практичне зна-
чення. Розгляньте підручник.
— Які розділи ми будемо вивчати?
2. Повторення нумерації чисел.
1) Бесіда про усну й письмову нумерацію чисел.
2)Каліграфічна вправа.
З даного ряду чисел випишіть парні числа сьомого десятка. ( № 2 , ст.5)
62  64  66  68  70
3)Усна лічба та усні обчислення за малюнками та картками. ( Додаток 1).
Розкласти вантаж на машини.

           81                                                                                  53

54 – 22 + 50                 100 – 47              25 + 28           40 + 41               28 + 53
— Чи всі цеглинки можна покласти на машини? Чому?
3) Назвати всі числа від 30 до 42, від 48 до 57, від 86 до 93.
4) Назвати всі числа другого десятка, четвертого десятка, десятого
десятка.
5) Математичний диктант: записати числа двадцять один, дванад-
цять, шістдесят шість, сімдесят, сорок чотири, сто, тридцять.
6) Вставити пропущені числа ряду.
39 40 42 43 46 47 51 52
7) Записати числа у вигляді суми розрядних доданків.
36, 66, 84, 48, 82.
8) Перевірка виконаної роботи (фронтально).
III. Повторення письмової нумерації та випадків
додавання й віднімання, пов’язаних із нумерацією
1. Бесіда про попереднє й наступне числа. Виконання завдання № 5
(с. 5).
2. Самостійна робота.
Розв’язування прикладів (у зошитах).
26 + 1             56 – 6 – 1         49 – (10 – 1)
50 + 2             49 – 10 – 1    (56 – 6) – 1
64 – 4             100 – 70
3. Перевірка (за записами на дошці).
4. Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота над задачами.
1) Усне розв’язування задачі № 8 (за коротким записом умови на
дошці, фронтально).
2) Самостійне розв’язування задачі № 9(аналогічно до № 9).
V. Підсумок уроку
— Нумерацію яких чисел повторили на уроці? (Чисел першої сотні)
-   Назвіть всі числа п’ятого десятка. Поясніть, що означає кожна
цифра у числі.
— Як утворити будь-яке число, якщо відоме попереднє до нього? на-
ступне?
VI. Домашнє завдання
С. 6, №  11,12,
Додаток 1.


                                

Урок 2.  Нумерація чисел у межах 100.Перестаний і сполучний закони додавання. Довжина, маса,час як властивості предметів.Задачі на знаходження суми трьох доданків.

Мета: формувати вміння застосовувати під час обчислень переставний і сполучний закони додавання, розв’язувати задачі на знаходження суми трьох доданків, використовувати величини за призначенням; розвивати мислення, математичне мовлення;виховувати уважність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте розв’язання до задачі 11 (с. 6).
— Хто склав вираз до задачі? Зачитайте і прокоментуйте його.
10 + (10 + 5) = 25 (ромашок)
— Зачитайте відповіді прикладів завдання 12 (с. 6) у порядку зростання.
0 17 19 31 44
2. Хвилинка каліграфії (с. 7)
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
3. «Попрацюймо разом!» (с. 6, завдання 13)
— Розгляньте малюнки.
— Скільки морквинок на кожному малюнку, якщо їх у пучку 10?
— Запишіть кожне число у вигляді суми розрядних доданків.
22 = 20 + 2                          30 = 30 + 0
54 = 50 + 4                          79 = 70 + 9
4. Математичний диктант (с. 7, завдання 14)
5. Усне опитування
— Назвіть усі числа від 30 до 42; від 48 до 57; від 86 до 93.
— Назвіть «сусідів» числа 57.
— Назвіть числа четвертого десятка.
— У Петрика П’яточкіна було 2 монети по 50 копійок. Він витратив 20 ко-
пійок. Скільки грошей залишилось у Петрика П’яточкіна?
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми згадаємо переставний і сполучний закони дода-
вання, повторимо властивості предметів навколишнього світу, продовжимо ро-
боту над задачами.
IV. Робота над темою уроку.
1. П ідготовча робота (с. 7, завдання15)
— Знайдіть вирази з однаковими значеннями.
— Складіть і запишіть рівності.
1 + 43 = 43 + 1                          2 + 8 = 8 + 2
1 + 10 = 10 + 1                          11 + 5 = 5 + 11
— Чому ліворуч і праворуч вийшла однакова відповідь?
2. Пригадай!
— Які закони додавання ви пам’ятаєте?
— Прочитайте про це на с. 7 підручника.
3. Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 7, завдання 16)
— Знайдіть значення виразів зручним способом
3 + 15 + 7 = 3 + 7 + 15 = 25
8 + 1 + 12 = 12 + 8 + 1 = 21
41 + 4 + 9 = 41 + 9 + 4 = 54
6 + 5 + 24 = 24 + 6 + 5 = 35
20 + 9 + 10 = 20 + 10 + 9 = 39
1 + 90 + 9 = 9 + 1 + 90 = 100
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Бесіда про одиниці вимірювання величин (с. 8, завдання 18; 19)
— Поясніть, що чим вимірюють?
— Які значення маси можна визначити за допомогою гир 1 кг, 3 кг, 9 кг,
якщо гирі можна класти на обидві шальки терезів?
2. Робота над задачею (с. 8, завдання 21)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання короткої умови.
3. Робота з геометричним матеріалом (с. 8, завдання 20)
— Що таке ламана лінія?
— Як знайти довжину ламаної лінії?
— Виміряйте кожну ланку ламаної.
— Обчисліть довжину ламаної зручним способом.
4 + 3 + 5 = 12 (см)
4. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 7, завдання 17)
7 + 4 = 11 (год.)
VI. П ідсумок уроку
— Які закони додавання повторили на уроці?
— Обчисліть зручним способом.
13 + 14 + 15 + 16 + 17 = 28 + 25 + 2 + 5 =
26 + 35 + 24 + 15 = 6 + 51 + 14 + 9 =
VII. Домашнє завдання
С. 8–9, завдання 22; 23.

                                      Урок 3.
Прийоми усного додавання і віднімання у межах 100. 
Додавання і віднімання чисел частинами.
Позначення геометричних фігур буквами латинського алфавіту. 
Задачі на різницеве порівняння
Мета: повторити прийоми усного додавання і віднімання чисел у межах 100; формувати вміння додавати і віднімати числа частинами, розв’язувати задачі на різницеве порівняння чисел; розвивати логічне мислення, просторове уявлення, математичнемовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. А ктуалізація опорних знань (див. додаток на с. 12)
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми згадаємо прийоми усного додавання і віднімання
у межах 100, будемо позначати геометричні фігури буквами латинського алфа-
віту, продовжимо роботу над задачами.
IV. Ро бота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 9, завдання 25)
— Поясніть способи додавання й віднімання.
— Закінчіть обчислення.
2. Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 9, завдання 26)
3. Порівняння чисел (с. 9, завдання 27)
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого?
1-й рядок — з коментуванням.
2-й рядок — самостійно.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Усне розв’язування задачі (с. 9, завдання 28)
— Скільки літер налічувалося в азбуці Кирила і Мефодія понад тисячу
років тому?
— Скільки літер у сучасній абетці?
— На скільки літер менше в сучасній абетці, ніж в азбуці Кирила і Ме-
фодія?
2. Усне розв’язування задачі (с. 9, завдання 29)
— Скільки років живе мавпа?
— Скільки років живе верблюд?
— На скільки років довше за верблюда може прожити мавпа?
— Як дізналися?
3. Робота над задачею (с. 9, завдання 30)
Аналіз задачі, складання короткої умови.
Летіло — 35 гусей
                                            на ? >
На озері — 12 гус. і 27 гус.
— Чи можемо відразу порівняти кількість гусей на озері з кількістю гусей,
що полетіли далі?
— Чому?
— Як дізнатися, скільки гусей стало на озері, на якому вже плавало
27 гусей?
— Тепер ми можемо дати відповідь на головне запитання задачі?
— Якою дією?
— Розв’язання запишіть самостійно.
— Прочитайте відповідь. (На 4 гуски більше стало на озері, ніж тих, які
полетіли далі.)
4. Робота з геометричним матеріалом
1) С. 10, завдання 31.
— Виміряйте довжину відрізка АВ (9 см)
— Накресліть відрізок на 2 см довший за відрізок АВ.
— Що для цього потрібно виконати? (9 + 2 = 11 (см))
— Назвіть цей відрізок буквами латинського алфавіту.
— Накресліть відрізок на 2 см коротший за відрізок АВ.
— Що для цього потрібно виконати? (9 – 2 = 7 (см))
— Назвіть цей відрізок буквами латинського алфавіту.
2) С. 10, завдання 32.
— Які фігури ви бачите на малюнку? (Трикутник, квадрат, прямо-
кутник)
— Назвіть ці фігури (АВС, MNKL, ABCD).
— Виміряйте сторони прямокутника.
— Що ви про них можете сказати? (Протилежні сторони прямокутника
рівні.)
— На скільки довжина прямокутника більша, ніж ширина? (На 1 см)
— Як ви про це дізналися?
3) С. 10, завдання 33.
— Накресліть прямокутник АВСD зі сторонами 2 і 6 см.
— Знайдіть його периметр.
— Що таке периметр?
VI. Підсумок уроку
— Що в математиці називається буквами латинського алфавіту?
— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за друге?
VII. Домашнє завдання
С. 10, завдання 34; 35.

Додаток до уроку 3
1. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте розв’язання виразів зручним способом (с. 8, завдання 22).
29 + 1 + 4 = 34 22 + 8 + 1 = 31
73 + 3 + 4 = 80 3 + 3 + 34 = 40
45 + 5 + 3 = 53 91 + 1 + 8 = 100
— Який вираз склали до задачі 23 (с. 9)?
11 + 13 + 16 = 40 (с.)
2. Гра «Ланцюжки» (завдання 24, с. 9)
3. Хвилинка каліграфії (с. 9)
4. Математичний диктант
 Запишіть число, в якому 7 десятків і 8 одиниці, 4 десятки і 5 одиниць.
 Запишіть найменше двоцифрове число.
 Запишіть «сусідів» числа 39.
 Запишіть число, попереднє до числа 80.
 Запишіть число, наступне до числа 49.
 Запишіть 73 у вигляді суми розрядних доданків.
 Запишіть у вигляді прикладу: як утворити число 69 з попереднього числа?
 Запишіть у вигляді прикладу: як утворити число 90 з наступного за ним
числа?
 Запишіть у вигляді прикладу: скільки отримаємо, якщо від числа 24 від-
няти кількість його одиниць?
(Відповіді: 78; 45; 10; 38; 40; 79; 50; 73 = 70 + 3; 68 + 1 = 69; 91 – 1 = 90;
24 – 4 = 20.)
5. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1. Кожне з чисел 58; 16; 61; 44 запишіть у вигляді суми їх розрядних до-
данків.
Зразок. 82 = 80 + 2.
2. Знайдіть периметр трикутника, сторони якого дорівнюють 5; 7; 2 см.
Картка 2
1. Кожне з чисел 27; 14; 51; 55 запишіть у вигляді суми їх розрядних до-
данків.
Зразок. 82 = 80 + 2.
2. Знайдіть периметр трикутника, сторони якого дорівнюють 6; 8; 5 см.

Урок 4. Зв’язок дій додавання і віднімання.Рівняння. Одиниці вимірювання довжини — сантиметр,дециметр, метр. Співвідношення між одиницями вимірювання довжини. Побудова відрізка заданої довжини. Задачі на знаходження невідомого доданка.

Мета: вчити застосовувати під час обчислень зв’язок між діями додавання і віднімання для перевірки дій додавання і віднімання; розвивати вміння порівнювати іменовані числа, перетворювати величини, виражені у двох одиницях найменувань; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 11)
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про зв’язок дії додавання з дією
віднімання, будемо вчитися перевіряти отриманий результат, попрацюємо над
задачами, будемо перетворювати і порівнювати іменовані числа.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота
— Заповніть таблицю.
  1. — Як називаються числа при додаванні?
  2. — Як знайти невідомий доданок?

2. Гра «Склади два приклади» (с. 11, завдання 38)
— Обчисліть приклади.
— До кожної рівності на додавання складіть дві рівності на віднімання.
1-й варіант — 1; 2 приклади;
2-й варіант — 3; 4 приклади.
3. Перевірка віднімання додаванням (с. 11, завдання 39)
— Знайдіть різницю чисел.
— Виконайте перевірку.
4. Розв’язування рівнянь (с. 11, завдання 40)
Повторення алгоритму розв’язування рівняння
Прочитайте рівняння: 14 + х = 34
 Визначте, який компонент невідомий. (У рівнянні 14 + х = 34 невідомий
другий доданок, відомий перший доданок і сума.)
yy Пригадайте правило на знаходження невідомого компонента рівняння 14 +
+ х = 34.
 (Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.)
 Знайдіть розв’язок (корінь) рівняння.
 Перевірте розв’язок рівняння шляхом підстановки його у дане рівняння.
(14 + 20 = 34)
 Якщо одержали правильну числову рівність, то рівняння розв’язано пра-
вильно. (34 = 34)
Висновок. Розв’язати рівняння означає знайти таке числове значення
букви, при якому рівність буде правильною.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Усне виконання (с. 11, завдання 41)
2. Розв’язання задачі складанням рівняння (с. 11, завдання 42)
— Про що йдеться в задачі? (Усього дітей було 46 — це сума. Дівча-
ток 28 — це перший доданок. Треба дізнатися, скільки було хлопчиків. Це
другий доданок.)
— Що є шуканим у задачі? (Шуканим є число, яке невідоме.)
— Позначимо невідоме число хлопчиків буквою, наприклад х.
— Запишіть рівність. (28 + х = 46)
— Що ми отримали? (Рівняння)
— Розв’яжемо рівняння і дізнаємося шукане число.
— Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий другий доданок.)
— Як знайти другий доданок? (Щоб знайти другий доданок, треба від
суми відняти перший доданок.)
— Виконайте дії.
(х = 46 – 28
х = 18)
— Зробіть перевірку. (До 18 додати 28 повинно бути 46, таким чином
отримали вірну рівність: 46 = 46, тому х = 18, є розв’язком рівняння або його
коренем, а отже, і шуканим числом.)
— Запишіть відповідь. (Відповідь: 18 хлопчиків було в кінозалі.)
3. Усно. Перетворення іменованих чисел (с. 11, завдання 45)
— Скільки в 1 дециметрі сантиметрів?
— Скільки в 1 метрі сантиметрів? дециметрів?
4. Порівняння іменованих чисел (с. 11, завдання 46)
5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 11, завдання 43)
(12 – 5 + 3 = 10)
6. Р обота з геометричним матеріалом (с. 11, завдання 44)
— Повторення умови задачі за питаннями вчителя.
— Як знайти довжину другого відрізка? (17 – 9 = 8 (см))
— Накресліть ці відрізки.
VI. П ідсумок уроку
Вправа «Незакінчене речення»
 Щоб перевірити дію додавання, треба...
 Щоб перевірити дію віднімання, треба...
 Щоб знайти невідомий доданок, треба...
— Перевірте правильність розв’язання прикладів: 35 + 22 = 57; 42 + 16 = 78.
VII. Домашнє завдання
С. 12, завдання 47; 48.

Додаток до уроку 4
1. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте розв’язання задачі 35 (с. 10).
2. Гра «Найкращий обчислювач» (с. 10, завдання 36)
3. Хвилинка каліграфії (с. 11)
— Назвіть букви латинського алфавіту.
— Запишіть їх каліграфічно.
4. Порівняння виразів
12 + 8 – 4     9              16 – 8 + 2   10        11 + 9 – 7    12
9 + 11 – 3    15              6 + 14 – 7   5         19 – 6 – 9      7
5. Робота за підручником (с. 11, завдання 37)
— Серед чисел знайдіть такі, які можна записати у вигляді суми рівних доданків.
— Запишіть за зразком.


Урок 5. Рівняння. Задачі на знаходження невідомого зменшуваного, від’ємника. Співвідношення між одиницями довжини. Порівняння іменованих чисел. Коло, круг.

Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження невідомого зменшуваного, від’ємника; вдосконалювати вміння додавати і віднімати іменовані числа, порівнювати їх; розвивати мислення учнів, увагу; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Хвилинка каліграфії (с. 13)
3. «Веселі задачі»
Веселунчик, пес вухатий,                   Песик рано-вранці встав,
Дуже любить рахувати:                       Гусенят порахував
28 каченят,                                           У дворі їх 25,
На 9 більше гусенят.                            На 8 менше каченят,
Скільки разом коло хати                     Скільки їх, скажіть,
Цих маленьких пташенят?                  Песику допоможіть!
4. Усні обчислення за підручником (с. 12, завдання 49)
— Як називаються числа при додаванні?
— Як перевірили дію додавання?
— Якщо а + b = с, то чому дорівнює с – а і с – b?
— Як називаються числа при відніманні?
5. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1. Розв’яжіть приклад 35 + 14 та складіть до нього два приклади на відні-
мання.
2. Довжина відрізка АВ — 13 см, а відрізка КМ — 17 см. На скільки сантиме-
трів другий відрізок довший за перший?
Картка 2
1. Виконайте перевірку і визначте, в якому прикладі допущено помилку.
74 + 25 = 100       13 + 82 = 95           49 + 16 = 65
2. Довжина відрізка АВ — 16 см, а відрізка КМ — 14 см. На скільки сантиметрів другий відрізок коротший від першого?
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над розв’язуванням рівнянь,повторимо деякі геометричні поняття.
IV. Ро бота над темою уроку
1. Робота за таблицею (с. 12, завдання 50)
— Знайдіть невідомі компоненти.
— Запишіть відповідні рівності.
2. «Пригадай!». Робота над теоретичним матеріалом (с. 12)
— Як знайти невідоме зменшуване?
— Як знайти невідомий від’ємник?
      3. Робота над задачею (с. 12, завдання 54)
Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови.
Було — ?
Продали — 26 путівок
Залишилось — 37 путівок
— Невідому кількість путівок замінимо буквою х.
— Складемо рівняння: х – 26 = 37
— Розв’яжіть рівняння.
— Зачитайте відповідь до задачі. (Спочатку було 63 путівки.)
Фізкультхвилинка
 V. Розвиток математичних знань
1. Самостійна робота (с. 12, завдання 51)
1 варіант — 1; 2 рівняння;
2 варіант — 3; 4 рівняння.
2. Дії над іменованими числами:
а) додавання і віднімання іменованих чисел (с. 12, завдання 52);
б) порівняння виразів з іменованими числами (с. 12, завдання 53).
3. Розв’язування задачі (завдання 55, с. 13) складанням рівняння
Розв’язання
42 – х = 30
х = 42 – 30
х = 12
Відповідь: 12 картинок Степан подарував Денисові.
4. Робота над геометричним матеріалом
1) С. 13, завдання 56.
— Назвіть найменше двоцифрове число.
— Довжина меншого відрізка невідома. Позначимо її буквою х.
— Чому дорівнює різниця довжин двох відрізків?
— Яке вийде рівняння? (10 – х = 7)
— Розв’яжіть рівняння.
— Чому дорівнює довжина меншого відрізка?
— Накресліть його в зошиті.
2) С. 13, завдання 57.
— Назвіть кожну фігуру на малюнку.
— Виміряйте діаметр найбільшого кола. (3 см)
— Виміряйте радіус найменшого круга. (1 см)
— Накресліть коло, радіус якого дорівнює 2 см.
5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 13, завдання 58)
25 + 19 + 6 = 50
21 + 19 + 27 + 3 + 30 = 100
VI. Підсумок уроку
— Що повторили на уроці?
— Доповніть речення.
 -  Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно...
 -- Щоб знайти невідомий від’ємник потрібно...
VII. Домашнє завдання
С. 13, завдання 59; 60.
                              

Урок 6. Додавання і віднімання чисел у межах 100 з переходом через розряд. Залежність результатів додавання й віднімання від зміни одного з компонентів.Задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць, сформульовані у непрямій формі. Периметр многокутника.

Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць, сформульовані у непрямій формі, визначати істинні та хибні висловлювання; вдосконалювати вміння порівнювати числові вирази, не обчислюючи їх значення, обчислювати периметр многокутника; розвивати пізнавальну активність; виховувати старанність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте розв’язання до задачі 60 (с. 13).
(17 – 9 = 8 (діт.))
— Хто розв’язав задачу за допомогою рівняння?
— Зачитайте рівняння.
— Який компонент був невідомий?
— Як знайшли невідомий від’ємник?
2. Гра «Так чи не так?» (с. 13, завдання 61)
— Визначте істинні та хибні висловлювання.
3. Г ра «Число загубилося»
+ 4 = 12         – 5 = 9            80 –       = 29
+ 7 = 19         – 8 = 6           17 –        = 17
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо прийоми додавання і віднімання
у межах 100 з переходом через розряд, продовжимо роботу над задачами.
IV. Робота над темою уроку
1. Колективна робота над задачею (с. 14, завдання 65)
Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови.
Жук-олень — 7 см, це на 4 см <
Жук-вусач — ?
2. Самостійне розв’язання задачі (с. 14, завдання 66)
Перевірка розв’язання:
11 – 4 = 7 (років)
3. Робота над складеною задачею, що містить зменшення числа на кілька одиниць, сформульоване у непрямій формі (с. 14, завдання 67)
Аналіз задачі за запитаннями вчителя. Складання короткої умови.
На сніданок — 13 бубликів, це на 19 бубликів <
На обід — ?
На полуденок — 15 бубликів
— Чи можемо відразу дати відповідь на питання задачі?
— Чому?
— Як дізнатися, скільки бубликів з’їв Пончик на обід і полуденок разом?
— Чому будемо виконувати дію додавання?
— Як дізнатися, скільки бубликів з’їв Пончик на обід?
— Яку дію будемо виконувати?
— Чому?
— Запишіть розв’язання в зошити.
Учні високого і достатнього рівня знань записують розв’язання самостійно.
Решті можна роздати картки-підказки.
Картка-підказка
1)_      +    _ =
2) _     – _    =
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Самостійна робота (с. 14, завдання 62)
— Запишіть кожне число у вигляді суми розрядних доданків.
1 варіант — 82; 48; 22; 74.
2 варіант — 49; 51; 85; 17.
2. Гра «Допоможіть Сові розв’язати кругові приклади» (с. 14, завдання 63)
— Розв’яжіть кругові приклади.
— Поясніть, яким способом обчислювали.
3. Порівняння виразів (с. 14, завдання 64)
— Порівняйте вирази, не обчислюючи їх значення.
— Що для цього треба зробити?
4. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 14, завдання 68)
Розв’язання
1) 13 – 8 = 5 (років) — різниця
2) 9 – 5 = 4 (роки)
Відповідь: Степанові було 4 роки.
5. Робота  в парі (с. 14, завдання 69)
— Назвіть тільки многокутники.
— Знайдіть периметр п’ятикутника.
VI. П ідсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Як розв’язувати задачі, які містять збільшення та зменшення числа на
кілька одиниць, сформульовані у непрямій формі?
VII. Домашнє завдання
С. 14–15, завдання 70; 71.


Урок 7. Перевірка додавання відніманням.Складання і розв’язування обернених задач.

Мета: формувати вміння складати і розв’язувати обернені задачі, бачити структуру задачі на три дії; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння перевіряти дію додавання дією віднімання; розвивати логічне мислення; виховувати наполегливість під час виконання завдань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна перевірка (с. 14, завдання 70)
— Чому дорівнює ширина прямокутника у задачі 71 (с. 15)?
— Чому дорівнює периметр прямокутника?
2. Гра «Ланцюжок» (с. 15, завдання 72).
— Збільшіть числа на 12.
— Зменшіть числа на 15.
3. Хвилинка каліграфії (с. 15)
4. Зв’язок додавання з відніманням (с. 15, завдання 73)
— Обчисліть вирази.
— Перевірте додавання відніманням.
1 варіант — 1; 2 приклади.
2 варіант — 3; 4 приклади.
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми повторимо складання і розв’язування обернених задач, бу-
демо розв’язувати задачу на три дії, а також повторимо розв’язування бук-
вених виразів.
IV. Робота над темою уроку
1. Робота над задачею (с. 15, завдання 76)
1) Складання короткої умови.
Цуценя — 2 кг
Дорослий собака —?, на 9 кг важчий
Яка маса цуценяти і собаки разом?
2) Аналіз задачі.
— Чи можна відразу дізнатися, яка маса дорослого собаки і цуценяти? (Ні)
— Чому?
— Як знайти масу дорослого собаки?
— Чому виконуємо дію додавання?
— Яку дію треба виконати, щоб відповісти на головне запитання задачі?
3)Самостійне розв’язування задачі.
4) Перевірка розв’язання.
— Прочитайте відповідь. (13 кг)
2. Творча робота над задачею
— Складіть обернену задачу до попередньої
Цуценя — ?, на 9 кг легший
Дорослий собака — 11 кг
— Розв’яжіть задачу.
— Порівняйте розв’язання, відповіді задач.

— Що таке обернена задача?
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Робота в парах (с. 15, завдання 74)
— Знайдіть значення виразу.
— Запишіть їх у два стовпчики.

Взаємоперевірка робіт.
2. Робота над задачею (с. 15, завдання 79)
Аналіз умови і складання короткого запису задачі.
I — 35 кг цибулі
II — ?, на 5 кг <
III — решта
— Скільки кілограмів в 1 центнері?
— За умовою задачі 100 кг складається з трьох сіток.
— Чи відома маса всіх сіток?
— Скільки цибулі було у першій сітці?
— Що відомо про другу сітку?
— Що сказано про третю сітку?
— Чи можливо відразу знайти, скільки цибулі було в третій сітці?
— Складемо план розв’язання задачі.
1) Скільки цибулі в другій сітці?
_ –  _ =
2) Чому дорівнює сума мас першої і другої сітки?
_+ _  =
3) Скільки цибулі в третій сітці?
_– _=

— Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні розв’язують самостійно, всі решта — за допомогою вчителя.
Розв’язання
1) 35 – 5 = 30 (кг) — у другій сітці
2) 35 + 30 = 65 (кг) — у першій і другій сітках
3) 100 – 65 = 35 (кг)
Відповідь: 35 кг цибулі у третій сітці.
3. Додавання і віднімання іменованих чисел (с. 15, завдання 78)
4. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 15, завдання 77)
Розв’язання
1) 6 + 6 = 12 (років)
2) 47 + 12 = 59 (років)
VI. П ідсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Як скласти обернену задачу?

VII. Домашнє завдання


Урок 8. Додавання суми до числа. Задачі на дві дії (додавання і віднімання). Одиниці вимірювання часу. Дії з іменованими числами.


Мета: узагальнити знання про практичне застосування додавання до числа суми двох
чисел; закріплювати вміння обчислювати значення виразів зручним способом,
складати й обчислювати задачі виразом; вдосконалювати обчислювальні навички;
розвивати логічне мислення, увагу; виховувати старанність.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте приклад на додавання з перевіркою завдання 80 (с. 16).
— Як перевірити правильність виконання дії додавання?
— Яку обернену задачу склали до задачі 81 (с. 16)?
— Зачитайте розв’язання до неї.
— Що таке обернена задача?
2. Гра «Хто швидше?» (с. 16, завдання 82)

— Обчисліть та розшифруйте слово. (Україна)
3. Математичний диктант
Запишіть суму і різницю чисел 45 і 20.
Число 69 зменшіть на суму чисел 15 і 3.
Число 78 зменшіть на різницю чисел 27 і 4.
Число 45 збільшіть на суму чисел 7 і 6.
Число 50 збільшіть на різницю чисел 17 і 8. На скільки число 48 більше, ніж 8?
Білочка знайшла на гілці 12 горіхів. У дупло вона перенесла лише 9 горіхів, решту загубила. Скільки горіхів загубила білочка?

Відповіді: 65; 25; 51; 55; 58; 59; 40; 3.
4. Фронтальне опитування
— Як називаються числа в рівності 62 – 7 = 55?
— Складіть задачі різного виду за виразом 15 – 8.
Петрик зібрав 15 білих грибів, а Марічка на 8 грибів менше. Скільки грибів
зібрала Марічка?
 У коробці лежало 15 рожевих кульок і 8 жовтих. На скільки менше було
жовтих кульок, ніж рожевих?
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про додавання до числа суми

двох чисел, продовжимо роботу над задачами.
IV. Робота над темою уроку
1. «Виконай за зразком!» (с. 16, завдання 83)
Учні коментують кожний спосіб.
— Закінчіть обчислення та знайдіть значення інших виразів.
2. «Пригадай!». Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 16)

— Що потрібно виконати, щоб додати до числа суму двох чисел?
3. Тренувальна вправа (с. 16, завдання 84)
— Знайдіть значення виразу зручним способом.
4. Робота над задачею (с. 16, завдання 85)
— Складіть задачу за коротким записом.
— Розв’яжіть задачу виразом.
— Обчислення виконуйте зручним способом.
Перевірка виконаної роботи.
Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань
1. Вправа «Віконечка»
В 1 добі            години.
В 1 році           місяців.
В 1 тижні         днів.
2. Робота над задачею (с. 16, завдання 86)
— Скільки триває ніч 22 грудня?
— Яким є перше питання задачі?
— Що потрібно пригадати, щоб дати відповідь на питання задачі?
(День і ніч складають добу. У добі 24 години.)
— Як дізнатися, скільки годин триває день? (24 – 16 = 8 (год))
— На скільки годин день коротший за ніч?
— Як про це дізнатися? (16 – 8 = 8 (год))
3. Додавання і віднімання іменованих чисел (с. 17, завдання 88)
Учні виконують завдання з коментуванням біля дошки.

4. Самостійна робота (с. 17, завдання 89)
5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» (с. 17, завдання 87)
Розв’язання
1) 20 – 15 = 5 (хв) — різниця
2) 30 + 5 = 35 (хв)
Відповідь: 35 хвилин.
6. Робота над геометричним матеріалом

— Скільки на малюнку многокутників? Назвіть їх.
— Які фігури не є многокутниками?
— Побудуйте квадрат зі стороною 3 см. Обчисліть його периметр.
VI. Підсумок уроку
— Що повторили на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим? Чому?
VII. Домашнє завданняС. 17, завдання 90.










Немає коментарів:

Дописати коментар